Inne działy

 

 

Pierwszy program w C

Pierwszy program w języku C jak zwykle na początku nauki napiszemy program, który będzie wyświetlał napis "Programuję w języku C". Naukę programowania prawie każdego języka zaczyna się od wyświetlania informacji na ekranie aby pokazać w jaki sposób informacje są wyprowadzane na ekran.

Na początek w dowolnym edytorze tekstowym ja preferuję używanie w konsoli tekstowej bardzo wygodnego edytora nano, osobiście używam Ubuntu ale jest dostępny także w innych dystrybucjach, tak więc proszę wpisać poniższy kod i zapisać go w pliku c1z1.c najlepiej w swoim katalogu domowym.

#include <stdio.h>

main()
{
   printf("Programuję w języku C\n");
}

Teraz trzeba nasz nowo utworzony plik z kodem skompilować, w tym celu należy w konsoli tekstowej przejść do katalogu, w którym zapisaliśmy nasz plik c1z1.c oraz wydać polecenie kompilacji kompilatora gcc

$ gcc c1z1.c -o c1z1

Jeśli nie zrobiliśmy żadnego błędu to kompilator nie powinien wyświetlić, żadnego błędu i w związku z tym powinien powstać plik wykonywalny o nazwie c1z1.
Teraz należałoby uruchomić i zobaczyć, czy faktycznie zostanie wyświetlony nasz napis, w tym celu w konsoli należy wydać następujące polecenie:

$ ./c1z1

Zobacz nasze wszystkie kursy

WWW


HTML
HTML - Znaczniki
CSS - Tutorial
CSS - Selektory
PHP
JavaScript

XML

XSLT

Bazy danych


SQL
SQLite
MySQL
PostgreSQL

 

 

Programowanie


C
C++
C#
Java
VisualBasic
Python

Linux


Podstawy Linuxa
Bash
Linuks artykuły

Windows


Excel funkcje
Windows wskazówki
Outlook

Pozotałe działy


Programy
Rozrywka

 

 

 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.