Inne działy

 

 

C++ zmienne - typy danych

Przydatność programów typu "Witaj Świecie" przedstawionych w poprzednich artykułach jest dość wątpliwa.

Musieliśmy napisać kilka linijek kodu, kompilować je, a następnie uruchomić program wynikowy tylko po to aby uzyskać proste zdanie napisane na ekranie jako wynik. Na pewno byłoby o wiele szybciej napisać zdanie wyjściowe przez nas samych. Jednak programowanie nie jest ograniczone tylko do wyświetlania prostych tekstów na ekranie.

Aby pójść nieco dalej i stać się w stanie pisać programy, które wykonują pożyteczne zadania, które naprawdę mogą nam zaoszczędzić sporo czasu wykonując zadania za nas musimy wprowadzić pojęcie zmiennej.

 Zastanówmy się, że chcemy przechować w pamięci liczbę 5, a potem chcemy zapamiętać również liczbę 2 w tym samym czasie. Właśnie chcesz przechować dwie różne wartości w pamięci. Teraz, jeśli zapytam was, aby dodać 1 do pierwszej liczby, to wartość powinna być wynosić 6 (czyli 5+1) i 2 w pamięci komputera. Wartość, którą teraz możemy odjąć i otrzymać 4 jako wynik.

 

a = 5; 
b = 2;
a = a + 1;
result = a - b;

 Oczywiście jest to bardzo prosty przykład, ponieważ mamy tylko używane dwie małe wartości całkowite, ale uważam, że Twój komputer może przechowywać miliony numerów w tym samym czasie i prowadzić skomplikowane matematyczne operacje na nich.

Dlatego możemy zdefiniować zmienną jako część pamięci do przechowywania określonej wartości.

Każda zmienna musi mieć identyfikator, który odróżnia ją od innych, na przykład w poprzednim przykładzie
identyfikatorami były zmienne a, b i result, ale mogliśmy nazwom zmiennych nadać dowolne nazwy jakie możemy wymyślić, tak długo, jak byłyby to ważne identyfikatory.

 

 

Zobacz nasze wszystkie kursy

WWW


HTML
HTML - Znaczniki
CSS - Tutorial
CSS - Selektory
PHP
JavaScript

XML

XSLT

Bazy danych


SQL
SQLite
MySQL
PostgreSQL

 

 

Programowanie


C
C++
C#
Java
VisualBasic
Python

Linux


Podstawy Linuxa
Bash
Linuks artykuły

Windows


Excel funkcje
Windows wskazówki
Outlook

Pozotałe działy


Programy
Rozrywka

 

 

 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.