Inne działy

Java przykładowe programy

 

Tworzenie formularza z Java NetBeans IDE

 

Programując w Javie nie musisz pisać kodu działającego tylko w oknie terminala. W tej części napiszemy program „Kalkulator”, który korzysta z formularza. Formularz będzie miał przyciski i pole tekstowe.Zaczniemy od bardzo prostego kalkulatora, który może tylko dodawać, a następnie rozszerzymy jego możliwości, tak że można będzie wykonywać odejmowanie, dzielenie i mnożenie. Kalkulator będzie wyglądać mniej więcej tak:

 

java form

 

Powyżej zrzut Kalkulatora może wyglądać inaczej, jeśli masz, inny system operacyjny jak Linux lub Apple Mac.)

Zróbmy początek.


NetBeans i Formularze Java

Opracowanie graficznego interfejsu użytkownika (GUI) używając Javy może być formą sztuki samej w sobie, jest tam dość dużo elementów, do których należy się przyzwyczaić: komponenty, pojemniki, układy menedżerów, i wiele innych. Środowisko programistyczne NetBeans jednak znacznie uprości tworzenie form, a my to wykorzystamy do przeciągania i upuszczania elementów sterujących na formularzu.

Zamiast przejść przez teorie GUI, po prostu przejdziemy bezpośrednio do pisania programu.

Tworzymy nowy projekt, klikając na File > New Project z menu NetBeans. Wybierz Java> Java Application z listy pól, a następnie kliknij przycisk Next.

W kroku 2 kreatora wpisz Kalkulator jako nazwę projektu. Na dole, odznacz " Create main class ". To dlatego, że główna metoda zostanie stworzona  przez nas gdy w NetBeans dodamy formularz. Krok 2 kreatora powinien wyglądać tak:

 

java kalkulator

 

Kliknij przycisk Finish, a NetBeans stworzy projekt, ale nie wiele więcej. Wystarczy popatrzeć na obszar projektów w oknie na lewo w NetBeans i powinieneś zobaczyć ten projekt (Jeśli nie można zobaczyć okna Projects, kliknij polecenie Window> Projects z menu NetBeans):

 

 

Normalnie, powinien być plik .java w Source Packages. Ale to dlatego, że niezaznaczliśmy pola "Create main class", nie ma tam pliku klasy Java.

Co należy zrobić, aby dodać formularz do projektu. Gdy forma jest tworzona, to zostanie utworzona we własnym pliku klasy Java.

Aby dodać formularz, kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę projektu w oknie Projects. Pojawi się menu:

 

java kalkulator

 

Wybierz New > JFrame Form z menu. Gdy to zrobisz, powinieneś zobaczyć wyświetlony następujący kreator:

 

 

W kreatorze tym jesteśmy proszeni o podanie nazwy dla swojej klasy, i nazwy pakietu. Mamy już stworzony projekt, i nazwaliśmy go Kalkulator. Nazwa pakietu i klasy zostanie przekazana do projektu. Tak więc, w polu Class Name podaliśmy nazwę MojKalkulator. W pustym polu tekstowym Package, wpisz javaKalkulator. Tworzymy klasę o nazwie MojKalkulator, która jest w pakiecie javaKalkulator, w projekcie Kalkulator.

Kliknij przycisk Finish, aby zakończyć proces.

W następnej części, zobaczysz, co się stanie po kliknięciu przycisku Finish i będziemy poznawać różne okna NetBeans IDE.

 

Zobacz nasze wszystkie kursy

WWW


HTML
HTML - Znaczniki
CSS - Tutorial
CSS - Selektory
PHP
JavaScript

XML

XSLT

Bazy danych


SQL
SQLite
MySQL
PostgreSQL

 

 

Programowanie


C
C++
C#
Java
VisualBasic
Python

Linux


Podstawy Linuxa
Bash
Linuks artykuły

Windows


Excel funkcje
Windows wskazówki
Outlook

Pozotałe działy


Programy
Rozrywka

 

 

 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.