Inne działy

Java przykładowe programy

 

Java i bazy danych

 

W tym dziale dowiesz się o Java i bazach danych. Utworzysz prostą bazę danych składającą się z jednej tabeli, i dowiesz się, jak się z nią połączyć za pomocą kodu Java.

 

O Javie i bazach danych

Java wykorzystuje coś co nazywa się JDBC (Java Database Connectivity) aby połączyć się z bazą danych. API JDBC, jest częścią programowania a JDBC Driver Manager, to program do łączenia się z bazą danych

JDBC pozwala połączyć się z szeroką gama baz danych (Oracle, MySQL, etc), ale mamy zamiar użyć wbudowanej bazy danych, którą można uzyskać z oprogramowania Java/NetBeans. Baza danych jest o nazwie Java DB, wersja Apache Derby. Działa na wirtualnym serwerze, który można zatrzymać i uruchomić z poziomu NetBeans.

Aby sprawdzić, że posiadamy wszystko, czego potrzeba, zajrzyj na kartę Services w NetBeans. Jeśli nie możesz zobaczyć karty Services, kliknij na WIndow z menu NetBeans. Z menu Windows wybierz Services .Powinieneś zobaczyć coś takiego:

 

 

Rozwiń węzeł Databases, aby zobaczyć element Java DB i sekcję Drivers:

 

 

Chodzi o to, że można uruchomić wirtualny serwer Java DB, a następnie tworzyć i modyfikować bazy danych na serwerze. Nie powinno być bazy o nazwie sample: (Ale nie martw się, jeśli jej tam nie ma, będziemy tworzyć własne bazy danych.)

Na powyższym obrazku, są trzy bazy danych: jedna nazywa się sample , druga nazywa się test1 , a trzecia nazywa się exams.

Dla projektu w tej sekcji, utworzymy nową bazę danych. Dowiesz się, jak się podłączyć do tej bazy danych przy użyciu kodu Java. Baza danych, którą będziemy tworzyć będzie prosta z przykładową jedną tabelą, zamiast wielu tabel ze sobą połączonych. Można rzeczywiście tworzyć wiele tabel z Java DB, ale nie chcę  tutaj niepotrzebnie komplikować projektu.

 

Uruchomienie serwera wirtualnego

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać, to uruchomić serwer. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Java DB. Zobaczysz wyświetlone podręczne menu. Wybierz polecenie Start Server :

 

 

Zapraszamy do spojrzenia na okno Output, a zobaczysz kilka komunikatów: (Jeśli masz uruchomiony firewall, trzeba pozwolić na uruchomienie serwera Java DB.)

 

Gdy serwer jest uruchomiony można tworzyć bazy danych. Zobaczysz, jak to zrobić w następnej lekcji.

 

Zobacz nasze wszystkie kursy

WWW


HTML
HTML - Znaczniki
CSS - Tutorial
CSS - Selektory
PHP
JavaScript

XML

XSLT

Bazy danych


SQL
SQLite
MySQL
PostgreSQL

 

 

Programowanie


C
C++
C#
Java
VisualBasic
Python

Linux


Podstawy Linuxa
Bash
Linuks artykuły

Windows


Excel funkcje
Windows wskazówki
Outlook

Pozotałe działy


Programy
Rozrywka

 

 

 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.