Inne działy

 

 

Mechanizmy składowania danych w MySQL

 

Podsumowanie: W tym poradniku dowiesz się o różnych mechanizmach składowania danych w MySQL. Istotne jest, aby wiedzieć, jakiego rodzaju typów silnika baz danych używać do bazy danych w celu maksymalizacji wydajności aplikacji.
MySQL obsługuje różne mechanizmy lub silniki baz danych, co pozwala zoptymalizować swoją bazę danych. W tabeli poniżej są dostępne następujące rodzaje silnków w MySQL są:


ISAM
MyISAM
InnoDB
BerkeleyDB (BDB)
MERGE
HEAP


Najważniejszą cechą, wszystkich powyższych mechanizmów jest rozróżnienie czy transakcja jest bezpieczna, czy nie. Tylko InnoDB i BDB silniki są mają transakcje bezpieczne i tylko MyISAM wspara pełnotekstowe indeksowania i wyszukiwania funkcji. MyISAM jest także domyślnym typ silnika bazy danych podczas tworzenia tabeli bez wyrażenia. Oto główne cechy każdego typu mechanizmu składowania danych:


ISAM

ISAM została zastąpiona i usunięta z wersji 5.x. Zastąpiona przez mechanizm MyISAM. ISAM ma ograniczenie wielkości bazy danych o rozmiarze do 4GB i nie jest przenośny.


MyISAM

MyISAM jest jednym z mechanizmów składowania danych dostępnych w MySQL. Bazuje na starym kodzie ISAM lecz posiada wiele rozszerzeń. Aż do wersji 5.5.4 był to dla MySQL domyślny mechanizm składowania, który został zastąpiony przez InnoDB.

Tabela MyISAM jest przechowywana na dyskach w trzech plikach, w katalogu o nazwie takiej jak nazwa bazy danych. Pliki nazywają się tak jak nazwa tabeli w bazie danych. Rozszerzenia plików oznaczają:

    .frm - definicja tabeli
    .MYD (MYData) - plik z danymi
    .MYI (MYIndex) - indeksy tabeli.

Główne wady MyISAM, które sprawiają, że jest bardzo rzadko używany w większych implementacjach MySQL to brak transakcyjności, blokowanie na poziomie tabeli i brak wsparcia standardów MVCC oraz ACID. MyISAM jednak był jedynym mechanizmem w MySQL, który umożliwiał wyszukiwanie oraz indeksowanie pełnotekstowe, do czasu, aż dodano tą funkcjonalność do InnoDB


InnoDB

InnoDB jest zaawansowanym mechanizmem (silnikiem ang. engine) składowania danych zaprojektowanym przez fińską firmę Innobase Oy, która została przejęta w 2006 przez koncern Oracle Corporation. Dystrybuowany jest głównie na licencji GNU General Public License. Jest obecny standardowo we wszystkich nowych wersjach MySQL, a od wersji 5.5 jest dla MySQL mechanizmem domyślnym.

Zastosowanie InnoDB umożliwia korzystanie z takich funkcji bazodanowych jak transakcje i klucze obce. Jest też zgodny ze standardem ACID. W silniku tym dostępne są dwa sposoby magazynowania danych: plik lub grupa plików wspólne dla wszystkich baz i tabel, lub też po jednym pliku z danymi dla każdej tabeli z osobna. Inne ważne cechy InnoDB to: blokady na poziomie wierszy, możliwość kompresji danych, oraz MVCC.

 

BDB

BDB jest podobne do InnoDB obsługuje bezpieczne transakcje. Ma blokadę poziomu ale pliki danych nie są przenośne.

 

MERGE

Służy do scalania i jest dodawany do łączenia wielu tabel MyISAM w jedną tabelę aby usunąć ograniczenie rozmiaru tabel MyISAM

HEAP

Tabela HEAP jest przechowywana w pamięci, więc jest to jeden z najszybszych sposobów. Ze względu na mechanizm przechowywania, dane zostaną utracone po awarii zasilania i kiedyś może to spowodować, że serwerowi zabraknie pamięci. Bazy z  Heap nie obsługują kolumny z wyrażeniami AUTO_INCREMENT, BLOB i TEXT.

 

 

Zobacz nasze wszystkie kursy

WWW


HTML
HTML - Znaczniki
CSS - Tutorial
CSS - Selektory
PHP
JavaScript

XML

XSLT

Bazy danych


SQL
SQLite
MySQL
PostgreSQL

 

 

Programowanie


C
C++
C#
Java
VisualBasic
Python

Linux


Podstawy Linuxa
Bash
Linuks artykuły

Windows


Excel funkcje
Windows wskazówki
Outlook

Pozotałe działy


Programy
Rozrywka

 

 

 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.