Inne działy

 

 

Język C wejście/wyjście

 

Komputer byłby całkowicie bezużyteczny, gdyby użytkownik nie mógł się z nim porozumieć (tj. wprowadzić danych lub otrzymać wyników pracy programu). Programy komputerowe służą w największym uproszczeniu do obróbki danych — więc muszą te dane jakoś od nas otrzymać, przetworzyć i przekazać nam wynik. Takie wczytywanie i “wyrzucanie” danych w terminologii komputerowej nazywamy wejściem(input) i wyjściem(output). Bardzo często mówi się o wejściu i wyjściu danych łącznie —input/output, albo po prostu I/O.

W C do komunikacji z użytkownikiem służą odpowiedniefunkcje. Zresztą, do wielu zadań w C służą funkcje. Używając funkcji, nie musimy wiedzieć, w jaki sposób komputer wykonuje jakieś zadanie, interesuje nas tylko to, co ta funkcja robi. Funkcje niejako “wykonują za nas część pracy”, ponieważ nie musimy pisać być może dziesiątek linijek kodu, żeby np. wypisać tekst na ekranie (wbrew pozorom — kod funkcji wyświetlającej tekst na ekranie jest dość skomplikowany). Jeszcze taka uwaga — gdy piszemy o jakiejś funkcji, zazwyczaj podając jej nazwę dopisujemy na końcu nawias:

printf()

scanf()

żeby było jasne, że chodzi o funkcję, a nie o coś innego.


Wyżej wymienione funkcje to jedne z najczęściej używanych funkcji w C — pierwsza służy do wypisywania danych na ekran, natomiast druga do wczytywania danych z klawiatury.

 

 

Zobacz nasze wszystkie kursy

WWW


HTML
HTML - Znaczniki
CSS - Tutorial
CSS - Selektory
PHP
JavaScript

XML

XSLT

Bazy danych


SQL
SQLite
MySQL
PostgreSQL

 

 

Programowanie


C
C++
C#
Java
VisualBasic
Python

Linux


Podstawy Linuxa
Bash
Linuks artykuły

Windows


Excel funkcje
Windows wskazówki
Outlook

Pozotałe działy


Programy
Rozrywka

 

 

 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.