Inne działy

 

 

Visual Basic wprowadzenie do właściwości

 Po prawej stronie okna projektowania, znajduję się obszar, który zwiera okienko Properties. Znajdziesz tam rożne dziwne nazwy jak "AccessibleDescription", "AccessibleName" i wiele innych. Są to właściwości.

Kliknij w dowolnym miejscu formy, który nie jest etykietą lub polem tekstowym, gdzieś na formularzu w obrębie szarej strefy. Forma powinna być teraz otoczona uchwytami, wskazując, że forma jest zaznaczona.

Po prawej stronie środowiska projektowania jest okno właściwości powinno mieć następujący wygląd:

Jeśli w oknie właściwości (properties) widzisz nazwę "Textbox1 Textbox" lub "Label1 Label" to oznacza, że forma jeszcze nie została wybrana. W tym celu kliknij poza obszarem pola tekstowego lub etykiety doóki w oknie właściwości nie zobaczysz nazwy "Form1 System.Windows.Forms.Form".

Popatrz na okno właściwości znajdziesz tam takie jak name, BackColor, Font, Image, Text i wiele innych. Po prawej stronie właściwości znajdują się ich wartości. Wartości te są wartościami domyślnymi i mogą ulec zmianie. Mamy zamiar zmienić wartość właściwości Text.

Po pierwsze, możesz wyświetlić listę właściwości w bardziej dostępnej formie. Możesz wyświetlić listę właściwości w kolejności alfabetycznej. Aby to zrobić, kliknij ikonę sortowania alfabetycznego na górze w oknie Properties, jak na obrazku poniżej:

 

Spowoduje to, że właściwości łatwiej znaleźć.

Zanim zmienimy dowolną wartość w oknie właściwości, pozwolę sobie wyjaśnić, co rozumiemy przez "właściwość".

 

Co to jest właściwość

 Kontrolki, które dodajesz do formy (pola tekstowe i etykiety) oraz sama forma, są nazywane obiektami. Można myśleć o obiekcie jako rzecz, która może mieć nazwę, kolor, różną wielkość może być przemieszczane. Są to właściwości. Właściwości mają wartości przycisk On/Off miałby dwie włącz/wyłącz. Właściwość głośność może mieć zakres wartości od zera do dziesięciu na przykład. Właściwość kolor może mieć wiele wartości jak: żółty, czerwony, niebieski i wiele innych.

W VB.NET, można zmienić właściwość formantu w oknie Właściwości (Properties). Można także zmienić właściwość, używając kodu, którego będziemy wiele pisać w następnych lekcjach. Jeśli wrócimy do naszego obiektu formy, zostaną wyświetlone w oknie właściwości dla formy i możemy zobaczyć, jak je zmienić za pomocą okna Properties. Będziemy zmieniać tylko jedną z nich na razie - wartość właściwości Text. Oto jak to zrobić:

Znajdź słowo "Text" w oknie właściwości, jak na obrazku poniżej:

 

"Text" jest właściwością Form1. Nie należy mylić z słowem "Form" obok słowa "Text". Wszystko, to oznacza, że aktualna wartość właściwości Text jest ustawiona na słowie "Form1". Jest to opcja domyślna. Aby zmienić tą właściwość, należy wykonać:

  • Kliknij wewnątrz obszaru, obok "Text" i usuń słowo "Form1" poprzez wciśnięcie klawisza Backspace na klawiaturze.
  • Kiedy "Form1" zostanie usunięte, należy wpisać słowa "Moja pierwsza forma"

Kliknij na formie ale nie na etykiecie czy polu tekstowym a nasz napis, który przed chwilą wprowadziliśmy pojawi się jako biały tekst na niebieskim tle w górnej części formularza.

Kiedy już poprawnie zmienisz właściwość Text, forma będzie wyglądała następująco:

Tak więc właściwość Text formy jest wyświetlana na pasku tytułowym na górze formy.

W dalszej części zobaczymy jak zmienić właściwość Text etykiet i pól tekstowych.

 

 

 

Zobacz nasze wszystkie kursy

WWW


HTML
HTML - Znaczniki
CSS - Tutorial
CSS - Selektory
PHP
JavaScript

XML

XSLT

Bazy danych


SQL
SQLite
MySQL
PostgreSQL

 

 

Programowanie


C
C++
C#
Java
VisualBasic
Python

Linux


Podstawy Linuxa
Bash
Linuks artykuły

Windows


Excel funkcje
Windows wskazówki
Outlook

Pozotałe działy


Programy
Rozrywka

 

 

 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.