Inne działy

 

 

Visual Basic dodawanie kolorów

 

 W chwili obecnej nasza forma wygląda trochę szaro i mdło. Czas ożywić ją trochę za pomocą kolorów.

Zmiana koloru formularza oznacza, że musimy zmienić jedną z jego właściwości - właściwość BackColor.

Więc kliknij na formularzu jego dowolnym miejscu, którego nie zajmują pozostałe kontrolki na nim umieszczone, powinieneś zobaczyć uchwyty zmiany rozmiaru wokół krawędzi formy. W oknie właściwości po prawej stronie powinny być wyświetlone właściwości dla Form1. Gdy forma forma jest zaznaczona można zmieniać jej właściwości.

 Aby zmienić kolor formularza, kliknij na BackColor w oknie właściwości. Następnie kliknij na czarną strzałkę strzałkę po prawej stronie a rozwinie się paleta z wyborem koloru.

Domyślnie wybranym kolorem jest kolor Control znajdujący się na zakładce System. Kolory systemowe są skonfigurowane podczas instalacji systemu. Użytkownik oczywiście później może zmienić schemat kolorów systemowych. Tak aby dopasować je do swoich preferencji np osoby słabo widzące.

Jak widać na powyższym obrazku, możesz wybrać kolor ActiveCaptionText. ActiveCaption to kolor, który już widziałeś, kiedy zmienialiśmy tekst na "Mój pierwszy projekt". Czyli ActiveCaption jest w moim przypadku niebieski, a ActiveCaptionText ma kolor czarny. Ty możesz ustawić swoje własne kolory.

Jeśli chcesz wybrać inny kolor, który nie jest kolorem Systemowym, kliknij na kartę Custom. Zobaczysz następujące okno:

 Kliknij na jeden z wybranych kolorów a kolor tła formy zostanie zmieniony.

Możesz też wybrać zakładkę Web. Gdy to zrobisz, zobaczysz listę kolorów palety internetowej do wyboru.

Aby zmienić kolor etykiety, kliknij na etykietę aby ją zaznaczyć. Sprawdź w oknie właściwości czy Label1 jest wybrana. Jeśli tak, to możesz zmienić właściwość BackColor na etykiecie w taki sam sposób, jak to czyniliśmy w przypadku formy.

Zmień kolor pozostałych dwóch etykiet na dowolnie wybrany. Aby zmienić kolor więcej niż jednej etykiety na raz, kliknij na jednej etykiecie, aby ją wybrać. Teraz przetrzymaj CTRL na klawiaturze i kliknij na inny etykiety. Zobaczysz, że dwie etykiety mają teraz uchwyt zmiany rozmiaru. Kliknij trzecią etykietę nadal trzymając wciśnięty CTRL, a wszystkie trzy etykiety zostaną zaznaczone. Możesz zmienić właściwość BackColor dla wszystkich etykiet na raz.

 Jeśli chcesz zmienić rozmiar czcionki (Font) etykiet i pól tekstowych, wybierz kontrolkę zacznijmy od Label1.

  • Kliknij na etykiecie Label1
  • Przewiń okno właściwości, aż zobaczysz Font
  • Kliknij na na Font, aby go podświetlić
  • MS Sans Serif jest czcionką domyślną

Zauważ, że obok Font pojawia się trójkącik. Oznacza to, że właściwość ma tak jakby pod właściwości, i możemy wybierać inne wartości. Kliknij na trójkącik, aby zobaczyć, co następuję:

 

Jak widać, można zmieniać wiele właściwości Font stąd: nazwa czcionki(Name), jej rozmiaru(Size), pogrubienie czcionki (Bold). Można również kliknąć kwadrat z trzema kropkami. Pojawi się okno dialogowe, w którym można zmieniać właściwości czcionki w tym samym miejscu.

Wprowadź następujące zmiany do trzech właściwości:

Czcionka: Arial Styl czcionki: Bold Rozmiar: 10

Zmień właściwość Font pól tekstowych, tak aby była taka sama jak dla etykiet.

Kiedy skończysz będziesz miał formę, która wygląda prawie tak jak w prawdziwym programie. Teraz aby zapisać swoja pracę. Kliknij na łącze następnej lekcji "Jak zapisać projekt".

 

 

 

 

 

Zobacz nasze wszystkie kursy

WWW


HTML
HTML - Znaczniki
CSS - Tutorial
CSS - Selektory
PHP
JavaScript

XML

XSLT

Bazy danych


SQL
SQLite
MySQL
PostgreSQL

 

 

Programowanie


C
C++
C#
Java
VisualBasic
Python

Linux


Podstawy Linuxa
Bash
Linuks artykuły

Windows


Excel funkcje
Windows wskazówki
Outlook

Pozotałe działy


Programy
Rozrywka

 

 

 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.